Blog
Rybki akwariowe
Razbora klinowa to gatunek stadny. Ryby te często można spotkać w domowych zbiornikach, gdyż nie mają dużych wymagań zarówno pod względem żywienia, jak i warunków środowiskowych. Dużą zaletą razbory jest jej atrakcyjny wygląd, dzięki czemu staje się wspaniałą dekoracją każdego akwarium, niezależnie od jego aranżacji czy wielkości. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najciekawsze informacje dotyczące życia i hodowli razbory klinowej. Znajdziesz w nim najważniejsze szczegóły, które z pewnością okażą się przydatne dla początkujących i doświadczonych akwarystów. Zapraszamy do lektury i życzymy miłego czytania!
Samce nieznacznie różnią się od samic, dlatego rozróżnienie płci jest utrudnione, jednak należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Samica posiada pogrubioną część brzuszną i jest mniejsza od samca – osiąga maksymalnie 4,5 cm. Samiec jest zaś smuklejszy, a jego klin jest ostrzej zaznaczony. Ponadto samce są intensywniej ubarwione niż samice. Razbora klinowa tosłodkowodny gatunek ryby z rodziny karpiowatych pochodzący z obszarów Tajlandii, Indonezji i Malezji. Najczęściej można go spotkać w małych strumykach i rzeczkach, zaciemnionych miejscach oraz torfowiskach.
Przy zachowaniu optymalnych warunków w akwarium z pewnością nie będzie trzeba długo czekać, aż zobaczymy razborę klinową w ciąży. Gatunek ten składa ikrę na spodzie liści. Jeśli zależy nam na sprawowaniu większej kontroli nad tarłem, to konieczne jest zacienienie zbiornika, a na jego dnie umieszczenie rusztu siatkowego z bardzo drobnymi oczkami oraz włożenie szerokolistnych roślin. Woda powinna mieć pH na poziomie 5-6 i być średnio-twarda o temperaturze 26-28 stopni Celsjusza. Kiedy tylko zauważymy, że samice stają się nabrzmiałe, a samce mocniej ubarwione, należy je przenieść do przygotowanego zbiornika. Gdy tylko zobaczymy jajeczka, należy dorosłe osobniki odłowić, ponieważ często wyjadają ikrę. Na wylęg zwykle czeka się do 48 h, a narybek zaczyna pływać już po 7 dniach.
Idealne akwarium dla stada razbory klinowej powinno mieć około 50-55 litrów. Warto zadbać o jego odpowiednią aranżację, na którą składać się powinny rośliny, gałęzie i korzenie, co zapewni rybom komfort i dobre samopoczucie. Najlepiej wybierać roślinność pływającą i ciemniejsze podłoże. W celu odwzorowania środowiska naturalnego, w którym żyją razbory klinowe na wolności, warto wyposażyć zbiornik w różnego rodzaju elementy w postaci szyszek olchy czy liści dębu. Optymalna temperatura wody dla tego gatunku wynosi 24-30 stopni Celsjusza przy pH na poziomie 5,5-6,8. Warto także mieć na uwadze, że razbora ze względu na dużą ruchliwość potrzebuje sporo przestrzeni do pływania.
Oczywiście podczas aranżacji zbiornika konieczne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Wśród elementów należy wprowadzić grzałkę, filtr i pompę, które zapewnią rybom właściwe warunki do życia. Konieczne jest także regularne wymienianie wody, sprawdzanie jej parametrów oraz przeprowadzanie starannego czyszczenia akwarium.
Świeżo urodzone rybki należy karmić pyłem lub zawiesiną do czasu, aż będą na tyle duże, aby móc przyjmować drobny pokarm żywy. Dorosłe osobniki najchętniej żywią się insektami, larwami i planktonem. Ponadto można podawać im wysokiej jakości pokarm suchy, mrożony i żywy, mieszając karmę pochodzenia roślinnego z pokarmem zwierzęcym. Karmienie należy przeprowadzać nawet kilka razy dziennie, jednak w małych dawkach, gdyż razbora klinowa zwykle nie zjada pokarmu, który opada na dno.
Dużą zaletą razbory klinowej jest fakt, iż można ją hodować z wieloma innymi gatunkami ryb, gdyż nie jest ona agresywna. Ponadto jej duża ruchliwość sprawia, że potrafi szybko ukryć, gdy tylko wyczuje zagrożenie. Ciekawostką jest fakt, że razborę klinową można łączyć z wymagającym i trudnym bojownikiem, a także z krewetkami. W przypadku pozostałych ryb wystarczy sprawdzić ich wymagania oraz to, czy pokrywają się z wymaganiami razbory. Jednak przy tym warto pamiętać, że to stadny gatunek, dlatego najlepiej czuje się w grupach w towarzystwie innych razbor klinowych. Właśnie z tego względu najlepiej, aby w jednym zbiorniku znajdowało się co najmniej 10 osobników.
Jeśli akwarysta odpowiednio zadba o kondycję i zdrowie razbory klinowej, to hodowane osobniki mogą dożyć nawet 5 lat. W tym celu należy przede wszystkim chronić je przed nadmiernym światłem i zapewnić prawidłową dietę. Ponadto, gdy zauważymy niepokojące objawy, należy reagować natychmiast. Najczęstszym symptomem chorobowym w przypadku razbory klinowej jest zapadnięty brzuch i zmiany skórne, które można dostrzec gołym okiem.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty