Blog
Rybki akwariowe
Otosek przyujściowy to jedna z chętniej wybieranych przez akwarystów rybka. Gatunek ten uwielbia glony, co oczywiście jest niezwykle ważne z punktu widzenia hodowcy. Sprawdź, gdzie występuje naturalnie, poznaj jego usposobienie i warunki, w jakich może żyć w akwarium.
Otosek zamieszkuje strumienie i gęsto zarośnięte, ale spokojne rzeki w stanie Rio De Janeiro w Brazylii. Tak naprawdę znaleźć go można na większym terenie Ameryki Południowej. Jest to niewielka rybka, której długość dochodzi do 4, maksymalnie 5 centymetrów. Cecha charakterystyczna tego gatunku to ciemny pas pojawiający się wzdłuż tułowia. Rozpoczyna się on u jego nasady, gdzie zaobserwować można ciemną plamę, pas ciągnie się aż do pyszczka. Otwór gębowy tego gatunku został przekształcony w procesie ewolucji w przyssawkę. Warto zaznaczyć, że samca i samice nie różni wiele, lecz można dojrzeć pewne odmienne cechy. Przede wszystkim samce są nieco mniejsze, a jednocześnie smuklejsze od samic.
Otosek przyujściowy uwielbia glony,jednak nie może to być jego jedyne pożywienie. Nie zakładaj także, że sprosta Twoim oczekiwaniom, gdy mowa o czyszczeniu akwarium. Rybki nawet w znacznej ilości nie będą substytutem dla regularnej pielęgnacji zbiornika. Dlatego też dokarmiaj rybkę otoska pokarmem zielonym. Tabletki opadające na dno w postaci suchej również mogą być stosowane jako pożywienie dla otoska. Jak widzisz, nie ma on większych wymagań, gdy mowa o karmieniu. Dzięki temu możesz spokojnie zacząć przygodę z akwarium właśnie od tego gatunku. Pamiętaj jednak o kilku kolejnych ważnych kwestiach. Opisujemy je poniżej.
Przejdźmy tym razem do warunków, jakie powinny panować w akwarium, jeśli jesteś zdecydowany na przyjęcie nowego mieszkańca w postaci otoska. Jest to rybka stosunkowo niewielka, więc zbiornik musi mieć najmniej 30 litrów. Nieco większe wymagania stoją przed Tobą, gdy mowa o wnętrzu samego akwarium. To powinno być gęsto porośnięte roślinami. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać oświetlenie, co pozwoli zwiększyć przyrost glonów, tak potrzebnych otoskowi. Rybki te uwielbiają kryjówki i drobnoziarniste podłoże, w którym mogą kopać – nie zapomnij więc o tym, projektując nowy lub przekształcając stary zbiornik. Otosek przyujściowy najlepiej czuje się w wodzie miękkiej. Są to rybki stadne, nie zaleca się więc hodowania ich pojedynczo. Najlepiej, jeśli w jednym akwarium znajdzie się ich minimum 6 sztuk. Jesteś zdecydowany na powiększenie akwarium, gdy masz już otoski? Może chciałbyś je kupić, ale nie wiesz, czy możesz trzymać je z innymi rybkami? Gatunek ten ma spokojne usposobienie i dobrze czuje się wśród osobników o podobnym sposobie życia. Pamiętaj, aby warunki środowiskowe były idealne dla każdego, dobrym wyborem będą więc małe kiryski i pielęgnice.
Jak już pisaliśmy, otosek uwielbia glony, lecz mimo wszystko musi być dokarmiany. Z pomocą przychodzi pokarm zielony i tabletki opadające na dno. Jest jeszcze jedna możliwość dokarmiania tej rybki, a mianowicie drobny pokarm żywy, ewentualnie mrożony. Musisz jednak pamiętać o tym, aby wybierać tylko i wyłącznie bardzo drobno zmiażdżony, zmielony lub pocięty. Otoski to małe rybki z przyssawkami, nie poradzą sobie z dużymi kawałkami pożywienia.
Rozmnażanie otoska jest podobne do rozmnażania kirysków. Występuje jednak kilka różnic, a jedną z nich jest to, że otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium. Ta trafia na szyby zbiornika lub większe liście roślin. Co ważne, tarło stymuluje regularna i duża podmiana chłodnej wody, co możesz przemyśleć, gdy rybki wejdą w stan okresu godowego. Co ciekawe, obecność podobnych gatunków także może zachęcić otoski przyujściowe do tarła. Wylęg jest stosunkowo krótki, trwa do trzech dni. Nowy narybek jest bardzo malutki, dlatego może być odżywiany tylko i wyłącznie mikro pokarmem. Wykorzystaj w tym przypadku wrotki, ewentualnie pożywienie w postaci zawiesiny. Dobrze, jeśli w pokarmie znajdą się glony. Już od pierwszych dni życia narybek ceni sobie ich smak i wartości odżywcze.
Otosek przyujściowy należy do rodziny zbrojnikowatych, naturalnie zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Mierzy do 4, ewentualnie 5 centymetrów. Żeruje przy dnie, rozmnaża się jajorodnie. Jego głównym pokarmem są glony, mrożonki, rośliny, pokarm suchy i żywy. Otoski żyją do 5 lat w akwariach małych o minimalnej pojemności 30 litrów i długości 30 centymetrów. Temperatura wody dla tego gatunku powinna wynosić od 21 do 27 stopni Celsjusza. Z kolei pH 5,5-7,5, twardość wody od 1 do 12 stopni dGH. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym akapicie, jak i całym wpisie pomogą Ci się przygotować, a następnie przyjąć i zaopiekować otoskami przyujściowymi.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty