Blog
Akwaria
Najważniejszym makroelementem w każdym zbiorniku akwariowym jest węgiel, czyli CO2, nazywany potocznie także supermakroelementem. Składnik ten ma fundamentalny wpływ na wzrost roślin, o czym świadczy przede wszystkim jego ilość – składają się one w ponad 45% z węgla, dlatego też jego niedobory czy nadmiar mogą zniweczyć wszelkie starania akwarysty mające na celu stworzenie, zadbanego, atrakcyjnego zbiornika akwariowego z bujną roślinnością. Warto tym samym zapoznać się z nim i sprawdzić realny wpływ tego supermakroelementu na całą florę i faunę, gdyż praktycznie każdy akwarysta miał w swojej karierze przynajmniej raz styczność z niedoborem i nadmiarem CO2 w akwarium.
Na zły stan roślin ma wpływ wiele czynników, przez które bardzo często rozwój flory jest spowolniony i nie spełnia oczekiwań akwarysty mimo z pozoru zadbanego zbiornika. Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, że destruktywny wpływ na rośliny ma niedobór lub toksyczność różnych składników odżywczych, wynikająca z zastosowania niebezpiecznych środków chemicznych lub biologicznych. Wielu początkujących akwarystów kieruje się podczas zakupu antybiotyków czy suplementów wyłącznie ceną, podczas gdy najważniejsza powinna być jakość składników oraz ich zgodność z informacjami zawartymi na opakowaniu. Właśnie z tego powodu najlepiej zaopatrywać się w wyspecjalizowanych sklepach, które mają w swoim asortymencie wyłącznie produkty wysokiej klasy, przebadane i posiadające odpowiednie certyfikaty. Warto zwrócić uwagę, że na porost roślin negatywnie wpływa także niewłaściwe światło czy podłoże.
W każdym zbiorniku akwariowym to właśnie węgiel ma kluczową i fundamentalną rolę, niemniej bardzo istotne są także inne pierwiastki. Z uwagi na ich dużą liczbę stosuje się wygodny podział. Do makroelementów zalicza się fosfor oraz potas, azot, wapń, siarka czy magnez, a do mikroelementów miedź, nikiel, molibden, chlor, żelazo, mangan czy cynk. Ciekawostką jest, że wszystkie makroelementy mają ogromny wpływ na wzrost roślin, podczas gdy bez mikroelementów mogą one rosnąć w poprawnym dla siebie tempie. Ważne jest jednak, aby w wodzie znalazła się ich choćby śladowa ilość. Składniki dzielą się także na mobilne i niemobilne – mobilne mogą migrować w roślinie od starszych do nowych liści, a niemobilne nie mogą zmieniać swojego położenia w obrębie danej rośliny.
Najważniejszym działaniem chroniącym przed wystąpieniem zjawiska niedoboru dwutlenku węgla w akwarium jest skuteczne zapobieganie. Codziennie lub co najmniej co kilka dni rutynowo sprawdź całe akwarium w poszukiwaniu ewentualnych oznak zniszczenia roślin, wtedy masz czas na szybką reakcję i zapewnienie dobrej ochrony pozostałym roślinom znajdującym się w danym zbiorniku akwariowym. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek niepokojące sygnały – nie panikuj. Warto oderwać liść z objawami sugerującymi chorobę i zrobić mu zdjęcie, po czym wysłać je do jednego z wielu profesjonalistów specjalizujących się w zdrowiu roślin akwariowych.
CO2 w akwarium to budulec, który definiuje szybkość wzrostu roślin oraz ich prawidłowy rozwój i jest obiektywnie najważniejszym makroelementem znajdującym się w zbiornikach akwariowych. Podstawowym kłopotem w przypadku niedoboru CO2 w akwarium jest dostarczenie jego odpowiednio dużej ilości pod taflę wody. Pierwiastek ten jest wchłaniany przez rośliny, dlatego warto stosować systemy, które w trybie ciągłym dozują CO2 w akwarium.
Podstawowym skutkiem niedoboru CO2 w akwarium jest objaw całkowitego wyhamowania wzrostu roślin, co z pewnością może zauważyć każdy akwarysta, nawet ten, bez odpowiednio dużego doświadczenia. Równie częstym objawem są duże zniekształcenia liści oraz łodyg, które rosną w ewidentnie nieprawidłowy sposób, a także zatrzymanie funkcji życiowych roślin, zdających się zamierać na czas, kiedy dostęp do CO2 w akwarium jest utrudniony lub niemożliwy. Można ponadto zaobserwować większe skupiska glonów. Główną przyczyną tej sytuacji bywa przede wszystkim zdecydowanie zbyt duża ilość roślin w zbiorniku akwariowym, które pobierają zbyt wiele CO2 w stosunku do jego podaży. Dwutlenek węgla w akwarium w zwiększonych stężeniach nie wywołuje negatywnych reakcji ze strony roślinności.
Obserwuj koniecznie, ile CO2 znajduje się w akwarium i reaguj na wszelkie symptomy niedoborów tego pierwiastka tak szybko, jak to możliwe. Rośliny z reguły da się uratować, wymagają jednak natychmiastowej reakcji i sprawnych działań. Warto przede wszystkim postawić na system ciągłego dozowania CO2 do akwarium, który całkowicie eliminuje ryzyko niedoboru tego super makroelementu. Bardzo często jedynym rozwiązaniem bywa jednak usunięcie niektórych roślin. Dwutlenek węgla w akwarium to parametr szczególnie istotny z punktu widzenia flory, dlatego dobrze jest stale monitorować jego ilość.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty