Blog
Akwaria
Pomysł na nano-akwarium przybył do nas z Japonii. Nie ma się co dziwić, jest to kraj, gdzie miniaturowe designerskie formy królują od zawsze – moda ta również pojawiła się w akwarystyce. W prosty sposób można stwierdzić, że są to są miniaturowe zbiorniki o pojemności 30-40 l. Większość modeli jest dostępna w kształcie symetrycznej kostki – bardziej uparci znajdą pojemniki w kształcie prostokąta, kuli lub walcowate. Jednak w przypadku nano-akwariów duży nacisk kładzie się nie tylko na mały rozmiar, ale również na estetykę. Zbiorniki powinny być tak przygotowane, żeby maksymalnie imitować podwodne krajobrazy królestwa ryb. Ten typ akwariów z łatwością można porównać do drzewek bonsai, które także są modą prosto z kraju kwitnącej wiśni.
Można by powiedzieć, że tak – choćby ze względu na mały rozmiar pojemników. Jednak nie jest to prawda i potwierdzi to wielu doświadczonych akwarystów. Mała ilość wody w nano-akwariach sprawia, że jej jakość dosyć szybko może ulegać wahnięciom i wpływać negatywnie na wszystkich mieszkańców. Praca nad pH, temperaturą, twardością wody oraz ilością substancji aktywnych będzie wymagać od Ciebie znacznie większej precyzji.
Zabawa w nano-akwarium to również sporo pracy nad estetyką zbiornika. Musisz dobrze rozplanować nasadzenie roślin oraz ozdób na bardzo ograniczonym obszarze. Formowanie nowego królestwa wodnego będzie wymagało od Ciebie sporo cierpliwości i precyzji. Z częścią nowych decyzji będziesz zmuszony poczekać oraz uważnie obserwować zmiany wynikające z poprzednich nasadzeń i zarybień. Nie bez przyczyny nano-akwaria są porównywane z drzewkami bonsai, które wymagają sporej i długiej pracy nowego właściciela.
Najpierw zaczynasz od wyboru zbiornika i jego kształtu. To ta decyzja będzie determinować wygląd krajobrazu w Twoim nowym akwarium. Często w sklepach zoologicznych znajdziesz również zestawy z dodatkowym oświetleniem, z filtrami i ogrzewaniem. A są to akcesoria, które będą potrzebne na starcie. Nie warto inwestować w zbiorniki o przedziwnych kształtach. Może forma drzewa, hotelu lub gwiazdki wygląda ciekawie, ale rośliny oraz ryby nie będą tam miały zbyt dobrych warunków do życia.
Przy zakładaniu nowego nano-akwarium musisz również pomyśleć o doborze odpowiedniego podłoża oraz dekoracji. W przypadku dekoracji wpływa ona na tzw. landscaping, a także jej część może służyć jako miejsce schronienia dla ryb. Rodzaj podłoża to kolejna ważny element. Kupienie żwirku lub piasku będzie wymagać od Ciebie regularnego nawożenia. W przypadku nano-akwariów lepiej zainwestować w droższe substraty, które prezentują się estetycznie w pionowych akwariach.
Kiedy już wyposażysz swój zbiornik w podstawowe elementy, takie jak podłoże, akcesoria oraz filtry, to musisz jeszcze czymś wypełnić tę przestrzeń. Z racji tego, że w tego typu akwariach objętość jest ograniczona, trzeba zrezygnować z dużych ryb oraz roślin. Nie możesz też hodować dużych populacji, które szybciej zanieczyszczają wodę i mogą być agresywne wobec siebie z racji małej przestrzeni. Jakie organizmy będą się czuły w nano-akwariach najlepiej?
W tak małych zbiornikach musisz zainwestować w małe okazy, które przy okazji prezentują się efektownie. Jest spora grupa gatunków, które idealnie dopasują się do małej przestrzeni. Są to:
Jak widać, jest to spory wybór flory – dostępny w wielu sklepach zoologicznych w całkiem dobrych cenach.
Są to stworzenia, które bardzo chętnie są wybierane do nano-akwariów. Tzw. krewetki karłowate doskonale odnajdą się w tak małych przestrzeniach, gdzie z racji małych wymiarów dalej mają sporo miejsca dla siebie. Nie jest to gatunek problematyczny w hodowli, ale musisz pamiętać o dbaniu o jakość wody. Krewetki potrzebują krystalicznej i dobrze napowietrzonej wody, którą należy regularnie wymieniać. Możesz je karmić glonami, a od czasu do czasu podawać do akwarium pożywienie stworzone specjalnie dla krewetek.
Jest to najlepsza opcja dla początkujących, którzy dopiero poznają arkana zasad dotyczących nano-akwariów. Ślimaki nie mają praktycznie żadnych wymagań odnośnie jakości wody i żywią się same. Jednak bez naturalnych wrogów dosyć szybko się mnożą i wyjadają wszystkie rośliny – możesz zapomnieć o pięknym podwodnym widoku. Lepiej zainwestować w miniaturowe wersje z gatunków ampularii, zatoczków, neritiny, świderków i tzw. ślimaków-jeży. Tego typu zwierzęta lubują się w roślinach, glonach oraz wszystkich szczątkach materii organicznej – akwarium będzie praktycznie cały czas czyste.
W przypadku ryb nie jest to taka łatwa sprawa i powinieneś zainwestować w małe gatunki. Ryby to zwierzęta, które potrzebują dużo ruchu oraz sporej przestrzeni – musi być ona proporcjonalna do ich wymiaru. Do nano-akwariów pasują takie gatunki ryb jak:
Przed zakupem zapoznaj się z wymaganiami gatunków ryb – jakich potrzebują roślin, czym się żywią oraz jakie parametry musi spełniać woda. Mały rozmiar akwarium oznacza, że z dużych ławic ryb musisz zrezygnować.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty