Blog
Akwaria
Wiele osób uznaje akwarystykę za jedno z najciekawszych i najbardziej urokliwych hobby, które można rozwijać w zaciszu własnego domu bez zbyt dużych nakładów finansowych. Wspaniale zaprojektowane zbiorniki wodne, nietypowe aranżacje świetlne i roślinne, egzotyczna fauna akwariowa czy też naturalne elementy wyposażenia akwariów to zalety sprawiające, że coraz więcej osób interesuje się tą dziedziną. Wejście w świat akwarystyki nie łączy się z wysokimi wydatkami, wymagane jest jednak zdobycie jak największej wiedzy jeszcze przed zaaranżowaniem swojego pierwszego akwarium. Niestety droga do zaprojektowania akwarium spełniającego wszelkie oczekiwania samego akwarysty jest bardzo długa i nie zawsze prosta.
Akwarystyka to szerokie pojęcie obejmujące hodowlę fauny i flory, zarówno w zaciszu własnego domu jako hobby, jak i w przypadku, gdy jest to naszym podstawowym lub dodatkowym źródłem dochodu. Dziedzina ta dzieli się na akwarystykę morską, w której hodowli podlegają organizmy żyjące w wodzie morskiej, słonej, jak i akwarystykę słodkowodną. W tym przypadku hodowla obejmuje ryby i rośliny słodkowodne – są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, z tego też powodu słodkowodna fauna i flora jest znacznie lepszym wyborem w przypadku pierwszego akwarium. Akwarystyka ma wieloletnią historię, a pierwsze wzmianki na temat tego hobby datuje się na minimum 2500 lat p.n.e., kiedy to hodowlą ryb na mniejszą i większą skalę zajęli się Sumerowie.
Akwarystyka ma szeroką i długą listę zalet, dzięki którym jest szczególnie popularna na całym świecie. Warto wymienić wśród nich przede wszystkim fakt, iż zbiorniki akwariowe po przeprowadzeniu aranżacji są niezwykle dekoracyjnym elementem każdego wnętrza i można co pewien czas urozmaicać akwaria nowymi rybami bądź roślinnością. Akwarystyka jest świetnym rozwiązaniem również dla najmłodszych. Dzieci i młodzież dzięki temu są w stanie nauczyć się odpowiedzialności i trybu życia zwierząt akwariowych, a także samodzielnie realizować wszelkie swoje pomysły na temat aranżacji zbiornika i nie tylko. Jako akwarysta możesz prowadzić długie obserwacje i śledzić rozwój swojej fauny i flory.
Wielu akwarystów wymienia lokalizację zbiornika jako jeden z najważniejszych parametrów. Miejsce umiejscowienia akwarium powinno być przede wszystkim stałe, aby uniknąć częstej zmiany jego pozycji. Przez dużą wagę zbiornika wypełnionego wodą zmiana jego pozycji wiąże się z długimi przygotowaniami i wieloma trudnościami, dlatego warto postawić go od razu w miejscu docelowym. Zbiornik umieść w cieniu i z dala od bezpośredniego źródła ciepła, w ten sposób unikniesz jego zbyt mocnego nagrzewania się.
Wśród istotnych parametrów zbiornika warto wymienić jego pojemność, gatunki ryb, które będą w nim hodowane, a także cenę i wytrzymałość mebli, na jakich zostaną umieszczone. Wbrew pozorom znacznie łatwiej jest wybrać na początek duże akwarium o sporej pojemności – duża ilość wolnej przestrzeni sprawia, że początkujący akwaryści mogą łatwiej utrzymać w jego wnętrzu prawidłową równowagę biologiczną.
Podłoże to fundamentalny element każdego zbiornika akwariowego, gdyż pełni w nim trzy najbardziej istotne funkcje. Pierwszą sprawia, iż ryby mogą z łatwością znaleźć w nim schronienie, a druga zapewnia możliwość zapuszczenia korzeni przez wybrany gatunek rośliny akwariowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że żwirek lub inne podłoże stanowią odpowiednie miejsce do osadzenia się na ich powierzchni pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych. Jako początkujący akwarysta, koniecznie zdecyduj się na żwirek lub piasek najlepszego producenta w sieci, unikniesz w ten sposób zakupu podłoża barwionego, które może wywoływać negatywne reakcje biologiczne.
Nie można także zapomnieć o dodatkach. Warto postawić na sprawdzone konstrukcje i rozwiązania, które można zastosować w swoim nowym zbiorniku bez większych kłopotów. Dobrym pomysłem jest stworzenie aranżacji opartej na skałach i kamieniach – są proste w aranżacji i nie wymagają żadnej wiedzy na temat ich prawidłowego utrzymania. Świetnym rozwiązaniem są ponadto meble, czyli niewielkie akcesoria dekoracyjne, poprawiające wygląd akwarium, takie jak sztuczne statki czy rafy koralowe i nie tylko. Powinieneś także zainwestować w napowietrzacz i podgrzewacz oraz filtry i świetlówki czy pompy, które są niezbędnymi akcesoriami w każdym sztucznym zbiorniku wodnym.
Rozpocznij zarybianie swojego akwarium od jego uruchomienia. Warto, aby pierwsze dni pracowało „na sucho”, czyli bez jakichkolwiek rybek w jego wnętrzu – jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na ustabilizowanie się zbiornika. Własne akwarium to hobby, które co roku zyskuje na popularności wśród młodych i starszych wielbicieli natury, dlatego na rynku znajdziemy coraz więcej ciekawych dodatków czy akcesoriów i urządzeń – będą one znakomitym zakupem w przypadku początkujących akwarystów. Zacznij kompletowanie swojego sprzętu już dziś!
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty