Blog
Akwaria
Jest to trend, który pojawił się około 20 lat temu. Może dzisiaj akwarium holenderskie nie jest tak popularne wśród hodowców, ale nadal znajduje swoich amatorów. To również aranżacja, która pod względem cenowym wypada znacznie korzystniej od zbiornika naturalnego. Akwarium holenderskie jest wyposażone w dorodne rośliny i nie wymaga filtra. Wystarczy zainwestować w dobrą pompkę i torf pod żwirek. Jednak akwarium holenderskie wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale także cierpliwości oraz pracy. Interesujących efektów również nie uzyskasz w bardzo krótkim czasie – dopiero po wielu próbach poznasz zasady panujące w akwariach holenderskich. Mimo wszystko ten typ akwarium to bardzo ciekawa droga dla każdego akwarysty, z którą warto się zapoznać. Dzięki temu dowiesz się więcej o roślinach ozdobnych oraz nauczysz się nowych rzeczy na temat hodowli rybek.
Pewnie słyszałeś o tak zwanym złotym podziale? Tak właśnie jest w przypadku akwarium holenderskiego, gdzie bardzo istotne są proporcje. Przy projektowaniu nowej aranżacji w akwarium warto, żebyś sobie przyswoił takie pojęcia jak: zasada podziału kompozycji, zasada „Ścieżki Lejdejskiej” i centralnej dominanty, która kształtuje wszystkie zależności w zbiorniku. Warto pamiętać, że ryby powinny być dobierane z gatunków nieobgryzających roślin. Polecane są zwłaszcza takie gatunki:
W akwarium typu holenderskiego nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej perspektywy przestrzennej. Stopniowe grupowanie roślinności o zbliżonej wysokości sprawia, że zbiornik jest lepiej uporządkowany. Najlepiej też nie stosować podniesionego podłoża, które dobrze się sprawdza w akwariach typu naturalnego. Unikaj również okrągłych wysepek. W tego typu pojemnikach idealnie sprawdzają się trójkątne formy roślinne.
Twoje nowe akwarium holenderskie może się okazać wspaniałym i estetycznym środowiskiem dla rybek. W trakcie planowania powinieneś się oprzeć o zasadę trzech wysokości:
Warto podkreślić, że pierwszy, drugi i trzeci plan muszą być ze sobą spójne. Rośliny muszą być podcięte krótko z przodu, a najwyższe powinny znajdować się z tyłu. Stworzysz wtedy imponujący efekt fali, w którą wpiszę się każda gałązka rośliny. Pamiętaj także o odpowiednim doborze kolorów, wyróżniać powinien się tylko centralny punkt. Unikaj jaskrawych kolorów, które nie są mile widziane w tego typu kompozycjach.
Swoją przygodę z akwarium holenderskim koniecznie rozpocznij od doboru światła. Dzisiaj bez problemu możesz korzystać z oświetlenia LED o odpowiedniej mocy. Dobór mocy oświetlenia jest zależny od rodzajów roślin, które zamierzasz zasadzić w swoim nowym akwarium. Zapoznaj się dokładnie z odmianami roślin, a także pomyśl o dyskretnym umieszczeniu urządzeń w przestrzeni zbiornika. Musisz poznać charakterystykę roślin, czas ich wzrostu oraz dowiedzieć się, czy nie będę wymagać dodatkowego filtra i grzałki. Twoja fauna może rosnąć na zwykłym żwirku, jednak współczesna akwarystyka oferuje sporo ciekawych możliwości w dziedzinie skutecznego nawożenia – warto z nich skorzystać. Pamiętaj, że tego typu zbiornik z rybkami będzie wymagał od Ciebie nie tylko poświęcenia sporej ilości czasu, ale także cierpliwości. Za pierwszym razem może również pójść coś nie tak i wtedy będziesz musiał zacząć na nowo.
Akwarium holenderskie to typ akwarium pokazowego. Atrakcyjne wizualnie aponogetony mogą szybko stać się Twoją chlubą – pamiętaj tylko o utrzymywaniu miękkiej i kwaśnej wody w akwarium. Należy też pamiętać, że wiele roślin może ze sobą współgrać i jeśli zdecydujesz się na takie połączenia, to czekają na Ciebie fantastyczne efekty. Akwarium holenderskie to ciągła i cierpliwa praca nad odpowiednią harmonią upraw. Pielęgnacja akwarium holenderskiego przypomina pielęgnację ogrodu. Tutaj również nie obejdzie się bez podcinania, przesadzania, zbierania martwych listków, nawożenia oraz wielu innych czynności. Nie znajdziesz uniwersalnego sposobu na udaną holenderską kompozycję akwarystyczną. Wiele będzie zależeć od Twoich wniosków oraz kolejnych sposobów na uprawianie flory w akwarium.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty