Blog
Akwaria
Pielęgnując określone gatunki ryb w akwarium ogólnym, warto zapewnić im odpowiednie warunki, które zagwarantują ich prawidłowy rozwój. Oprócz uzdatniania wody i odbudowywania flory bakteryjnej należy zadbać o 3 najważniejsze parametry wody w akwarium. Sprawdź, jak to zrobić.
W standardowym akwarium dekoracyjnym temperatura wody powinna osiągać 22-28 °C. Utrzymanie prawidłowej wartości umożliwiają grzałki akwariowe, które dbają o dogrzanie wody w akwarium. Jeśli jednak w zbiorniku panuje zbyt wysoka temperatura, warto zastosować chłodziarkę lub cooler.
Twardość wody uzależniona jest od ilości rozpuszczonych w niej jonów magnezu i wapnia. Im jest ich więcej, tym twardsza jest woda. Można ją zmierzyć, wykonując test wody w akwarium. W sklepach akwarystycznych dostępne są testy kropelkowe lub paskowe, które badają twardość wody. Po odczytaniu wyników watro zapoznać się z podstawowym podziałem:
Dla większości pospolitych gatunków odpowiednia jest woda, której twardość nie przekracza 16°d. Zwykle wystarczającą jest woda kranowa. Jeśli jednak w wyniku testu okazało się, że woda w akwarium jest zbyt twarda, można ją obniżyć, dodając wodę destylowaną, której twardość wynosi 0°d.
Ostatni z głównych parametrów wody, który wpływa na kondycję i zdrowie ryb w akwarium ogólnym to odczyn pH. Oprócz soli, które decydują o jej twardości, w wodzie zawarte są także rozpuszczone kwasy i zasady, które się neutralizują. Ich ilość decyduje o tym, czy woda jest kwaśna, obojętna lub zasadowa. Odczyn pH wody w akwarium można zmierzyć podobnie jak jej twardość – za pomocą testów kropelkowych lub paskowych. Jej kwasowość określa poniższa skala:
Większość gatunków, które polecane są początkującym akwarystom, może przebywać w wodzie o wartości pH ok. 7 – taki odczyn ma zazwyczaj woda kranowa. Obniżenie lub podwyższenie pH wody w akwarium umożliwiają odpowiednie preparaty.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty