Blog
Akwaria
Akwarystyka to bardzo pasjonujące, różnorodne w swojej formie oraz pełne uroku hobby. Nieobce są nam rozterki i problemy, na jakie napotykają początkujący akwaryści. Dlatego w swoich artykułach staramy się poruszać zarówno tematy podstawowe, jak i te przeznaczone dla bardziej zaawansowanych pasjonatów. Ciepłota wody niewątpliwie zalicza się do pierwszej grupy.
Optymalna temperatura wody w akwarium pozwala na efektywne hodowanie rybek, zapewnia im dobre samopoczucie i odporność na choroby, a także możliwości rozmnażania. Równie istotna jest w przypadku znajdujących się w akwarium roślin.
Nie ulega wątpliwości, że temperatura wody w akwarium ma znaczenie dla zdrowia jego mieszkańców. Oczywiście każdy gatunek będzie w inny sposób reagować na ciepłotę wody. Przykładowo zbyt zimna temperatura może powodować osowienie i odrętwienie, z kolei zbyt wysoka sprawia, że rybki stają się nadpobudliwe, a nawet agresywne. Przy znacznym skoku temperatury, sytuacja przybiera dramatyczne barwy – układ krążenia ryb zaczyna działać nieprawidłowo, zatruwają się toksynami, a w efekcie zdychają. Wysoka temperatura pozbawia także wodę tlenu, co niekorzystnie wpływa na mieszkańców akwarium.
Nie za zimna, nie za ciepła, to jaka? Jaka temperatura powinna panować w akwarium? Jeśli mówimy o klasycznym akwarium dekoracyjnym, temperatura wypełniającej go cieczy powinna wynosić 22-28 stopni Celsjusza, którą są w stanie zapewnić grzałki. Nierzadko zdarza się, że woda jest znacznie cieplejsza i wówczas należy zastosować specjalistyczne chłodziarki.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty