Blog
Akwaria
Filtr w akwarium pełni bardzo istotną funkcję, ponieważ oczyszcza wodę z większości toksyn, w tym niektórych związków chemicznych i biologicznych, jakie mogą w efekcie znacznie pogorszyć warunki bytowe roślin i zwierząt. Nieliczni akwaryści wiedzą jednak, jak ustawić wlot i wylot filtra w akwarium i czym się kierować podczas wyboru konkretnego urządzenia. Dla wielu z nich konfiguracja filtra kończy się w chwili jego instalacji, podczas gdy w praktyce dla osiągnięcia pełni jego efektywności wydajności, należy prawidłowo ustawić jego wylot i wlot. Proces ten nie jest zbyt trudny, a zdecydowanie bardzo potrzebny, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Filtry akwarystyczne to podstawowe urządzenie instalowane w akwariach, które umieszcza się z reguły na jednej z bocznych ścianek. Filtr w trybie ciągłym utrzymuje dobre parametry fizyczne i chemiczne wody, wymuszając obieg przez media filtracyjne znajdujące się w obudowie zanurzonej w wodzie. Efektywność filtra zależy zarówno od jego mocy i przepływu, jak i od rodzaju zastosowanych mediów filtracyjnych, są jednak pomiędzy nimi pewne wspólne punkty.
Filtr w akwarium usuwa fizyczne zanieczyszczenia z wody, w tym niewielkie części roślin lub zabrudzenia stałe i umożliwia rozkład w mediach filtracyjnych niebezpiecznych związków wynikających z czynności naturalnych i produktów przemiany materii zwierząt akwariowych. Ponadto filtry akwariowe usuwają z wody również wiele substancji chemicznych i pozostałości po lekach i suplementach, a także zwiększają pracę pożytecznych bakterii, które oczyszczają wodę w sposób biologiczny. Dzięki temu, filtry z odpowiednim złożem filtracyjnym mogą usunąć z akwarium szkodliwe bakterie i wirusy, które mają wpływ na warunki bytowe zarówno roślin, jak i zwierząt akwariowych. Poza tym zwiększają natlenienie wody.
Filtry mają dość prostą budowę. Wyróżniamy w nich między innymi duży i otwierany pojemnik na medium filtracyjne. Dzięki temu można uzupełnić medium swoim własnym bądź je wymienić, gdy zostało już zużyte i nie nadaje się do dalszej pracy. Filtr składa się z pompki, która pompuje wodę przez medium filtracyjne, a także systemów służących do odprowadzania i doprowadzania wody, czyli wlotu i wylotu. Na rynku znajdziemy ponadto filtr gąbkowy. W tym przypadku, zamiast standardowych mediów filtracyjnych używa się gąbek. W dziurkach o różnej średnicy osadzają się wszystkie zanieczyszczenia, a podstawową zaletą gąbek w stosunku do innych materiałów filtracyjnych jest to, że można ją umyć i odzyskać jej sprawność. Bardziej zaawansowane modele filtrów mogą pełnić też dodatkowe funkcje, np. termometru lub grzałki.
Podłączenie filtra akwariowego i jego prawidłowe ustawienie nie jest trudne i sprowadza się jedynie do kilku bardzo prostych czynności. Pierwszą jest zanurzenie filtra wraz z medium filtracyjnym w wodzie, dzięki temu można ocenić jego szczelność, gdyż nawet najmniejsza nieszczelność może wywołać uszkodzenie elektroniki urządzenia i tym samym jego zniszczenie. Filtr wewnętrzny wystarczy umieścić na jednej ze ścianek zbiornika akwariowego w sposób zgodny z instrukcją. Zazwyczaj instalacja opiera się na kilku elementach montażowych, prawidłowo przeprowadzona instalacja powinna zająć nie więcej niż kilka minut.
Nieco inaczej jest w przypadku modeli zewnętrznych. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo ustawić filtr w akwarium, zacznij od dokładnego obejrzenia całej obudowy. Zazwyczaj w zestawie znajdują się dwa oddzielne węże, z czego jeden jest wylotowy (wypuszcza pod niewielkim ciśnieniem oczyszczoną wodę), a drugi wlotowy (wciąga wodę do medium filtracyjnego w celu jej oczyszczenia). Oba węże muszą się oczywiście znajdować pod wodą. Wąż wlotowy i wąż wylotowy powinny być umieszczone prostopadle, a mocuje się je do ścianek za pomocą przyssawek, które zapewniają wężom pełną stabilność w trakcie pracy. Zazwyczaj węże nie są przymocowane od razu do głowicy, należy to zrobić samodzielnie przed ostatecznym zamontowaniem ich na ściance akwarium. Pamiętaj, węże należy zamontować do głowicy bardzo precyzyjnie, aby w trakcie pracy nie uległy rozszczelnieniu. Jeśli zatem zastanawiasz się jak ustawić wlot i wylew filtra w akwarium, koniecznie sprawdź także instrukcję swojego filtra. Producenci stosują różne technologie.
Nie bez powodu większość akwarystów filtry ocenia jako najważniejszy element eksploatacyjny swoich akwariów i nie ma w tym przesady. Filtry oczyszczają wodę i usuwają z niej najgroźniejsze związki oraz czynniki, które nieusuwane mogą w efekcie prowadzić do pogorszenia warunków bytowych ryb i roślin. Oznacza to, że warto zakupić filtr z odpowiednim medium i nie oszczędzać na tym urządzeniu – jakiekolwiek awarie oraz nieszczelności mogą okazać się dramatyczne w skutkach.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty