Blog
Akwaria
Aranżacja akwarium to nie lada wyzwanie dla każdego akwarysty, a w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Na powodzenie zamierzonego planu składa się kilka najważniejszych kwestii, takich jak odpowiednia wielkość zbiornika, wysokiej jakości elementy wyposażenia pozwalające zapewnić prawidłowe warunki faunie i florze znajdującej się w zbiorniku, a także właściwa pielęgnacja roślin, aby te pięknie rosły i zdobiły akwarium przez długi czas. W dzisiejszym wpisie to właśnie na nich się skupimy, podpowiadając, jakie rośliny akwariowe są łatwe w uprawie i wytrzymałe, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się u początkujących. Zapraszamy do skorzystania z naszych wskazówek, które z pewnością przyczynią się do stworzenia idealnego podwodnego świata w domowym zaciszu.
Rośliny akwariowe, bez względu na wybrany gatunek, spełniają niezwykle ważną funkcję w zbiorniku, gdyż ich rola nie ogranicza się wyłącznie do dekorowania akwarium. Przede wszystkim zarówno mniej, jak i bardziej wytrzymałe rośliny akwariowe, wzbogacają ekosystem w tlen, który jest niezbędny do utrzymania odpowiednich warunków faunie zamieszkującej zbiornik. Ponadto stanowią dodatkowy pokarm dla ryb i jednocześnie są dla nich miejscem kryjówek, a pływanie między roślinnością zdecydowanie wpływa na komfort życia i samopoczucie zwierząt, co przekłada się na ich prawidłowy rozwój. Rośliny akwariowe dla początkujących i doświadczonych hodowców pełnią także rolę ochronną dla narybku.
Warto poznać listę roślin akwariowych polecanych początkującym, które są mało wymagające. Wśród nich można wymienić między innymi gatunki, takie jak:
Niezależnie od tego, czy akwarysta zdecyduje się na mniej lub bardziej wymagające rośliny akwariowe, to kluczową kwestią będzie zapewnienie odpowiednich warunków do ich rozwoju. Pomimo, że wyżej wymienione gatunki są łatwe w hodowli, to jednak warto zwrócić uwagę na dobre doświetlenie zbiornika, rodzaj podłoża oraz temperatura wody. Ponadto niezwykle istotny jest prawidłowy transport, podczas którego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Najczęściej są one sprzedawane w koszyczkach wyposażonych w watę – należy się ich pozbyć. Za długie i mocno rozwinięte korzenie trzeba natomiast przyciąć, co ułatwi sadzenie. Ponadto przed włożeniem roślin do zbiornika warto je oczyścić i opłukać. Ta czynność pozwoli pozbyć się zgniłych liści, ślimaków i ich jaj. W celu prawidłowego sadzenia należy w pierwszej kolejności zrobić niewielkie wgłębienie w podłożu, a następnie umieścić w nim korzenie rośliny.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty