Blog
Akwaria
To tajemnicze pojęcie często wywołuje panikę u akwarystów, zwłaszcza początkujących. Jednak jeśli planujesz założenie akwarium, trzeba się z nim zapoznać. Musisz się dowiedzieć wszystkiego na temat azotanów oraz ich wpływu na organizmy wodne. Tutaj dowiesz się, na czym polega cykl azotowy i dlaczego ta substancja się pojawia. Przeczytasz także o kolejnych etapach w cyklu azotowym oraz jak sobie radzić w przypadku, kiedy stężenie jest zbyt duże. Dobry akwarysta musi wiedzieć wszystko na temat swoich ryb, roślin oraz zachodzących w akwarium procesów. Dlatego warto czytać, uczyć się, a potem regularnie obserwować, co dzieje się w Twoim zbiorniku z rybkami.
Wraz z uruchomieniem akwarium z nowym wystrojem, akcesoriami oraz filtrami następuje standardowy proces zarybienia. Okres naturalnego zasiedlania nowymi mieszkańcami wiąże się z powstawaniem żywych kultur bakterii. To one odpowiadają za oczyszczanie wody ze szkodliwych substancji typu azotany oraz amoniak. A skąd się biorą amoniak i azotany w Twoim akwarium? To wynik rozkładania się obumarłych cząstek organicznych z roślin i resztek pokarmów ryb, które gromadzą się na samym dnie zbiornika.
Na tym etapie wielu początkujących akwarystów popełnia ogromny błąd. Lepiej odczekać z wpuszczeniem ryb do akwarium do momentu namnożenia się bakterii w wodzie. Zwłaszcza bakterii nitryfikacyjnych, które mają ogromny wpływ na cały cykl azotowy. Ich brak w pierwszych dniach działania akwarium w 100% spowoduje lawinowy wzrost stężenia trujących związków i mocne przetrzebienie rybiej obsady. Lepiej skorzystać z rady doświadczonych akwarystów, którzy doceniają naturalne procesy biologiczne zachodzące w akwarium. Odczekaj trochę czasu i za każdym razem testuj wodę pod kątem stężenia azotu, amoniaku oraz pH wody – możesz to zrobić przy pomocy testów dostępnych w większości sklepów zoologicznych.
Część sprzedawców proponuje również bakterie na start. Jednak doświadczenie mówi, że lepiej postawić na naturalne procesy biologiczne i własną cierpliwość. Tego typu środki mogą być dodatkowym wsparciem filtracyjnym w przypadku zwiększania obsady, kiedy te procesy cyklu azotowego będą się nasilać przez pewien czas.
Z pewnością wyposażyłeś się w nowoczesny filtr do akwarium, który poradzi sobie z azotynami i amoniakiem. W przypadku takich substancji jak azotany jest on jednak kompletnie bezradny. Możesz zrezygnować i pozwolić na niską tolerancję w swoim akwarium. Pamiętaj jednak, że po pewnym czasie stężenie jest coraz większe, aż przychodzi moment alarmowy, który negatywnie wpływa na zdrowie Twoich wodnych podopiecznych. Co może się stać z rybami przy znacznym wzroście azotanów w wodzie? Może zacząć się od choroby nazywającej się methemoglobinemia. Objawia się ona utratą zdolności transportu tlenu – efektem tego jest nie tylko stres, ale popadanie w dalsze wtórne choroby.
A jak poradzić sobie z tym niełatwym problemem? Powszechną metodą jest regularna wymiana wody. , W przypadku pojawienia się chorób wśród ryb zaleca się szybką wymianę od 30 do 50% pojemności . To dobry sposób na rozcieńczenie azotanów w wodzie, co przekłada się na znaczny spadek ich stężenia. Warto jednak zaznaczyć, że dalej jest to tylko rozcieńczenie, a nie trwała eliminacja w akwarium. Drugim rozwiązaniem jest regularne stosowanie preparatów bakteryjnych, które z łatwością zamówisz w sklepach zoologicznych. Są one dostępne w wielu wersjach od różnych sprawdzonych producentów.
A jak przebiega cykl azotowy w akwarium? Jest to trzyetapowy proces:
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty