Blog
Akwaria
Czy rośliny w akwarium mogą zachorować? Oczywiście, że tak. Jest to tkanka żywa, która ewoluowała razem z innymi organizmami – niektóre gatunki roślin ewoluowały przez wiele tysięcy lat. Obsadzając akwarium roślinami, trzeba również zadbać o ich dobrą kondycję. Ich stan wpływa na jakość wody, a to też przekłada się na jakość życia Twoich rybek. Akwarium to obieg zamknięty i jednolity ekosystem, gdzie nawet najdrobniejszy błąd może doprowadzić do załamania się tego mikroświata. Dlatego musisz zadbać o kondycję swoich roślin. Wiąże się to nie tylko z odpowiednim doborem gatunków, ale także z właściwą i regularną pielęgnacją oraz reakcją w przypadku pojawienia się choroby. Pierwszy plan ratunkowy powinien polegać na sprawdzeniu jakości wody. A potem pozostaje skontrolować inne przyczyny złej kondycji Twoich roślin w akwarium.
Jednym z częstych problemów w przypadku roślin akwariowych jest niezapewnienie prawidłowych warunków do życia. Musisz wiedzieć, że określone gatunki roślin wodnych przyzwyczaiły się w toku ewolucji do swoich szerokości geograficznych. Dlatego istotny jest nie tylko prawidłowy dobór flory w akwarium, ale również stworzenie środowiska, które jest najbliższe dla określonej rośliny. A z jakiego powodu Twoja roślina wodna zaczyna źle funkcjonować? Cóż, jest wiele czynników i warto je obserwować, żeby wyciągnąć prawidłowe wnioski.
Woda to nie tylko ciecz, którą myjesz ręce lub zalewasz herbatę. To mieszanina, w której kumulują się różnego typu substancje, mające ogromny wpływ na organizmy żywe. Dlatego tak istotne jest źródło poboru wody. Bardzo zanieczyszczone miejsce poboru ma natychmiastowy wpływ na rośliny w akwarium. W przypadku starych rur w bloku woda może zawierać metale oraz pierwiastki ciężkie, które w większej ilości mogą spowodować szkody także u człowieka. Niestety nie masz na to wpływu i jakości źródła wody nie będziesz w stanie zmienić. Jednak możesz moderować jakość wody, tej kranowej również. Warto zaopatrzyć się w testy jakości wody. Badają one poziom pH, jej twardość ogólną oraz węglanową. Dzięki temu jesteś świadom jakości swojej wody. Częściowo będziesz mógł wprowadzić program naprawczy dla swoich roślin lub zdecydować się na inny typ, który znacznie lepiej znosi tego typu warunki.
Kwestia oświetlenia wydaje się drobnostką – nic bardziej mylnego. Przed wyborem rybek oraz roślin warto poczytać o ich wymaganiach dotyczącego stopnia naświetlenia. Dzięki temu będziesz wiedział, czy i jaki rodzaj lampy powinieneś zastosować. Dowiesz się także, jakiego rodzaju oraz jakiej mocy powinna być żarówka w Twoim akwarium. Musisz się dostosować i być świadom, jakie wymagania mają Twoje rośliny. Odpowiedzialna opieka w kwestii oświetlenia uchroni Cię od wielu kłopotów. Ogólna zasada mówi, że akwarium powinno być oświetlone w przedziale od 10 do 12 godzin. Część lampek jest już wyposażona w specjalne włączniki/wyłączniki czasowe, które zadbają o to za Ciebie. Po pewnym czasie liście roślin składają się do tzw. pozycji spoczynkowej – wtedy powinniśmy wyłączyć światło.
Wybór odpowiedniego nawozu nie jest taki oczywisty. Musisz brać pod uwagę okres wegetacyjny oraz szybkość wzrostu roślin. Źle dobrane makro- i mikroelementy mogą sprawić, że roślinie będzie któregoś z nich brakować. Jest też problem zbyt gwałtownego wzrostu – w takiej sytuacji roślina pobiera zbyt dużo wartości odżywczych, co przekłada się na niebezpieczne wyjałowienie podłoża w akwarium. Najczęściej brakującym pierwiastkiem w przypadku roślin akwariowych jest węgiel – jego niedobór kończy się ich karłowaceniem. Przyczyną tego może być niski poziom pH w wodzie -wtedy najlepiej zainwestować w dodatkową instalację dostarczającą CO2. Sprawdź także niedobór innych pierwiastków, takich jak np.: żelazo. Przy jego niedoborze liście stają się nieprzyjemnie bladozielone
Rośliny ziemno-wodne to rośliny zanurzone w wodzie czasowo lub na bardzo długi okres. W przypadku złego dobrania flory w akwarium może dojść do szybkiego zatrzymania procesów fizjologicznych i do gnicia całej rośliny. Zalewanie roślin ziemno-lądowych nie ma żadnego sensu. Część roślin ziemno-wodnych, które są tylko częściowo w wodzie, również może mieć problemy w Twoim akwarium, dlatego dobieraj odpowiedzialnie swoją kolekcję roślin akwaryjnych i upewnij się, czy poradzą sobie w pełnym czy częściowym zanurzeniu. Wprawdzie może się zdarzyć, że ta druga kategoria roślin ziemno-wodnych zmieni swoje zachowanie. Jednak należy dokładnie je obserwować i sprawdzać, czy wypuszczają kolejne liście oraz czy nie dochodzi do procesów gnicia.
Jak łatwo możesz sobie usystematyzować problemy z roślinami w akwarium? Systematyzowanie pierwiastków na dwie grupy: mobilne i niemobilne pozwoli Ci na sprawną kontrolę bez dokładnych testów. Jest to sposób, który opanowali doświadczeni akwaryści, starający się regularnie kontrolować stan swojej fauny w akwarium. Podział ten jest oparty o możliwości transportowe konkretnych pierwiastków przez rośliny wodne, które potem magazynują je w swoich komórkach.
Warto sobie zestawić kilka podstawowych problemów roślin w akwarium i dopasować do nich objawy.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty