Blog
Akwaria
Akwaria towarzyskie inaczej wielogatunkowe powstały z myślą o początkujących hobbystach, którzy dopiero zaznajamiają się ze sztuką akwarystyki. W tego typu zbiornikach uświadczysz różnorodnych gatunków ryb, roślin, a także różnych typów ozdób, które będą ze sobą koegzystować. Musisz tylko pamiętać, że masz do czynienia z żywymi istotami. Będziesz musiał karmić rybki, dbać o rośliny, a także regularnie sprawdzać jakość wody – to obowiązki, których nie możesz zaniedbać. Akwaria wielogatunkowe powstały z myślą o łagodnych gatunkach ryb. Nie przejawiają one zjawiska terytorialności i doskonale radzą sobie w swoim sąsiedztwie. Przeczytaj, o co chodzi z tego typu zbiornikami oraz jakich zasad powinieneś przestrzegać, żeby rybki towarzyszyły Ci przez długi czas.
Akwarystyka to piękne hobby i warto zainwestować w akwarium, gdzie będą pływać wspaniałe oraz wielobarwne ryby. Zakładając nowy zbiornik z rybkami, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pomogą Ci w prawidłowym utrzymywaniu fauny i flory w Twoim nowym akwarium. Pamiętaj, że rybka to zwierzę i istota żywa – ma swoje wymagania i trzeba się nią bardzo dobrze opiekować.
Przy tworzeniu nowego królestwa wodnego warto się zastanowić nad doborem rybek. Mogą one pochodzić z różnych części świata i każda z nich będzie pełnić określoną funkcję. Dlatego w przypadku akwariów wielogatunkowych najlepszy jest wybór wodnych organizmów, które nie mają silnego instynktu terytorialnego. Pokusa zgromadzenia zbyt wielu gatunków w jednym miejscu może być zgubna – na samym początku lepiej postawić na umiar oraz zbierać powoli doświadczenie w hodowli rybek. Słowo „towarzyskie” nie pojawiło się przypadkiem. Wszystkie organizmy znajdujące się w pojemniku muszą dobrze znosić swoje sąsiedztwo.
Kompletowanie obsady ma też wpływ na warunki, jakie mają panować w Twoim nowym akwarium. Gatunki ryb muszą być tak dobrane, żeby wszystkie znosiły odpowiednią twardość wody, poziom natlenienia, jej temperaturę oraz rodzaj pobieranego pokarmu. Jest to środowisko zależne od siebie i zmiana jednego parametru może wpłynąć na cały łańcuch życia w akwarium. Upewnij się, czy zakupione przez Ciebie rybki dobrze znoszą założone przez Ciebie warunki – zawsze możesz zapytać o zdanie specjalisty ze sklepu zoologicznego.
A jakie konkretne zasady powinny obowiązywać przy wyborze odpowiednich gatunków ryb?. Przede wszystkim, kierując się wielkością, musisz pamiętać, że największy osobnik może mieć maksymalnie do 1/10 długości zbiornika. Ta dosyć ogólna wskazówka tyczy się również wysokości zbiornika – rybka, jak każde zwierzę, musi mieć sporo przestrzeni do życia.
Pomyśl o swojej ekipie sprzątającej w akwarium i wybierz ryby denne. Są to bardzo pożyteczne gatunki, które żerują przy dnie – zjadają z niego nie tylko pokarm, ale również różnego rodzaju resztki. Większość sklepów zoologicznych ma w swojej ofercie kiryski. Możesz je wpuścić do akwarium po 5-6 sztuk naraz. To bardzo małe rybki, które w dorosłej postaci sięgają maksymalnie do 3 centymetrów i wyśmienicie czują się w wodzie z 6-8 pH i w temperaturze w zakresie 22-28 stopni Celsjusza. Co istotne, ryby denne są wszystkożerne. Nie odmówią nie tylko suchej karmy, ale skuszą się również na pokarm mrożony lub żywy.
Kwestia rozmnażania ryb może być kłopotliwa – zwłaszcza w mniejszych akwariach. Najlepiej zrezygnuj z ryb żyworodnych, a jeżeli zależy Ci na określonych gatunkach, to zamów tylko samce. Dobrym połączeniem mogą być stada neonów innesa, które mienią się feerią barw oraz mogą żyć w dobrym sąsiedztwie z brzanką wysmukłą. W przypadku brzanki powinieneś zadbać o ławicę przynajmniej do 6 jej przedstawicieli. Co ważne, brzanki, kiryski i neonki innesa to ryby niekłopotliwe, które mają podobne wymagania środowiskowe.
Kiedy zaczynasz przygodę z akwarystyką oraz z akwarium wielogatunkowym, nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym sklepie zoologicznym. W takim sklepie znajdziesz nie tylko ozdoby i rośliny, ale także akcesoria niezbędne do podtrzymywania życia w zbiorniku wodnym. Istotną kwestią jest odpowiednia dawka tlenu, który sam się nie wyprodukuje.
Po pierwsze dużo tlenu do akwarium dostarczą rośliny. Dodatkowo wpływają one na estetykę i pozwolą się Twoim rybkom schować w korzeniach lub pomiędzy liśćmi. Każda początkująca osoba powinna postawić na mniej wymagającą florę. Uprawy typu anubiasy, kryptokorny, mchy, mikozorie i dostojne żabnice nie są wymagające w opiece. Rogatek sztywny jest też pospolitą rośliną, którą bez problemu znajdziesz nawet w polskich naturalnych zbiornikach wodnych. Rogatka rośnie szybko, nie wymaga dużej ilości światła ani specjalistycznych nawozów. Dodatkowo pobiera z wody substancje szkodliwe, takie jak azotany, które w nadmiarze szkodzą rybom.
W dobrym sklepie zoologicznym znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów, które na samym początku bardzo Ci się przydadzą. Zamówisz nowoczesne oświetlenie, które pozwala rosnąć roślinom wodnym, a także wpływa na estetykę akwarium. Filtr oczyszczający wodę to obowiązkowa pozycja, która pozwoli usunąć wszystkie szkodliwe substancje – część z nich pojawia się naturalnie w związku z rozwojem Twojej hodowli. Nie zapomnij też o odpowiednim podłożu. Na nim rozwiną się Twoje rośliny, a niektóre gatunki ryb będą się mogły w nim zakopać.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty