Blog
Akwaria
Glony mogą regularnie pojawiać się w akwarium. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, na przykład źle dobrane nawożenie, czy niewydajna filtracja. W naszym artykule podpowiemy, jak zadbać o to, aby glony nie zawładnęły całym zbiornikiem, bo tak naprawdę wszystko jest w rękach akwarysty!
Glony to problem wielu akwarystów, można jednak skutecznie kontrolować ich ilość w akwarium. Jednak na początek warto poznać kilka informacji o samych glonach. Te rośliny odżywiają się głównie związkami azotu, dwutlenkiem węgla wytwarzanym przez ryby, mikro i makroelementami oraz oczywiście dzięki procesowi fotosyntezy. Tak więc nie ma najmniejszych szans na to, że w akwarium glony się nie pojawią, musiałby być to zbiornik bez ryb i bez dostępu do światła słonecznego.
Wyróżniamy wiele rodzajów glonów. Mogą one pojawiać się jednocześnie lub osobno, wszystko zależy od warunków panujących w akwarium. Najczęstszymi „gośćmi” zbiorników są cyjanobakterie, czyli sinice, błędnie uważane za glony, choć trzeba o nich wspomnieć ze względu na częstotliwość występowania. Przechodząc jednak do samych glonów, wyróżniamy między innymi okrzemki, krasnorosty, czyli jedne z najpopularniejszych, zielenice o różnym podłożu mikrobiologicznym, oedogonium czy rhizoclonium. To jednak nie koniec, bo w akwariach możemy także spotkać spirogyrę, euglenopythię, czyli jednokomórkowego glona oraz compsopogon. Zanim jednak przejdziemy do opisywania sposobów walki z każdym z tych rodzajów, chcemy wspomnieć o zwierzętach, które mogą na bieżąco czyścić akwarium z niewielkich i większych ilości glonów.
Na wstępie chcemy zaznaczyć, że ogólne pojęcie glonojadów wcale nie odnosi się tylko i wyłącznie do zbrojnika niebieskiego, trzeba jednak zauważyć, że ten gatunek jest jednym z najchętniej wybieranych i najpopularniejszych. Niestety zbrojniki poradzą sobie z niewielkimi ilościami glonów tylko w młodym wieku, w późniejszym etapie życia odstawiają ten sposób odżywiania się na koniec listy. Są jednak inne ryby, często mniej popularne, a dużo lepiej radzące sobie z glonami. Wystarczy wspomnieć o otosku przyujściowym. Rybka ta jest towarzyska i sympatyczna, a przy tym ma bardzo niewielkie wymagania, więc z jej hodowlą poradzisz sobie nawet jako niedoświadczony akwarysta.
Kolejnym świetnym pomysłem na walkę z glonami z pomocą rybek będzie molinezja ostrousta – piękny gatunek niewielkiej rybki naturalnie żyjącej w wielu wodach świata. Co ważne, podczas hodowli tego gatunku musisz uważać na odpowiedni podział na samce i samice. Jeśli decydujesz się na zakup większej liczby molinezji ostroustych, pamiętaj o tym, aby był to jeden samiec na dwie, a najlepiej trzy samice ze względu na to, że samce są bardzo aktywne.
Kolejnymi gatunkami, o jakich warto pomyśleć, są:
Poznałeś rybki i krewetki dobrze radzące sobie z glonami, jednak to nie wystarczy, bo najważniejszą sprawą są warunki w samym akwarium, to one pozwolą pozbyć się tej nieciekawie prezentującej się roślinności. Sposoby na walkę z glonami są różne, a ich wybór zależy od rodzaju glonów. Poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych odmian tej roślinności i sposoby na ich usunięcie.
Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze rodzaje glonów i sposoby na to, jak z nimi walczyć. Sprawdź, czy zdadzą egzamin w Twoim przypadku!
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty